FAQ

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeżeli nie znalazłeś tu odpowiedzi na nurtujące cię wątpliwości, to zawsze możesz do nas napisać. Chętnie służymy wszelką informacją.

Czy można w każdym wieku wziąć udział w kursie językowym za granicą?

W każdym wieku można zacząć uczyć się języka obcego i wziąć udział w kursie za granicą. Kursy oferowane są w różnych grupach wiekowych np. dla dzieci 8-11 lat; nastolatków: 12-16 lat oraz starszej młodzieży powyżej 16/17 lat. Są również kursy dla seniorów powyżej 50 czy 60 roku życia. Na naukę wszak nigdy nie jest za późno.

W jakich krajach odbywają się kursy językowe?

Wszędzie tam, gdzie dany język jest językiem ojczystym. Angielskiego możemy się uczyć w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie, w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, RPA; niemieckiego w Niemczech, Austrii i Szwajcarii; francuskiego we Francji i w Belgii, włoskiego we Włoszech i Szwajcarii; hiszpańskiego w Hiszpanii i krajach Ameryki Środkowej i Południowej oraz wielu innych języków na całym świecie.

Na jakim muszę być poziomie aby wyjechać na kurs językowy za granicę ?

Ponieważ wszystkie szkoły prowadzą w zasadzie kursy na wszystkich poziomach zaawansowania można wyjechać na każdym etapie nauki, również zupełnie początkowym. Na miejscu szkoły sprawdzają znajomość języka i przydzielają do odpowiedniej grupy.

Jak długo trwa kurs w szkole ?

Kursy trwają od 2 do 52 tygodni. Osoby które przyjeżdżają na dłużej awansują na kolejne etapy zaawansowania i mają możliwość zdawania egzaminów na poszczególnych poziomach. Tak naprawdę wybór długości kursu zależy jedynie od czasu jakim dysponujemy i zasobności naszej kieszeni.

Jaki rodzaj zakwaterowania wybrać?

Należy zorientować się, co oferuje szkoła i zdecydować w zależności od upodobań i możliwości finansowych. Do wyboru jest najczęściej: rodzina goszcząca, akademik, internat, mieszkanie, apartament, hotel.


Czy można w czasie trwania kursu podjąć legalną pracę?

Rzadko, ale się zdarza. Posiadając wizę studencką można pracować np. w Anglii, USA, Australii i Irlandii. Istnieją szkoły organizujące nawet specjalne giełdy pracy dla swoich uczniów. Ważne jest najpierw sprawdzić, czy wolno ci w tym kraju pracować, czy trzeba zezwolenie lub wizę. Informacji udzielają urzędy dla cudzoziemców i polskie konsulaty.

Czy można po kursie studiować za granicą?

Warunkiem jest najczęściej zdanie specjalnego egzaminu, np.TOEFL, CDE, potwierdzającego wystarczającą znajomość języka i opłacenie czesnego za studia. Nie wszystkie szkoły oferują kursy, na koniec których można zdać taki właśnie egzamin.

Czy można połączyć udział w kursie z praktyką zawodową?

Istnieje taka możliwość. Niektóre firmy oferują kursy po których odbywa się praktykę w firmach. Najczęściej wymagana jest zaawansowana znajomość języka.

Jak płacić za granicą?

Zagranicę trzeba zabrać ze sobą trochę gotówki. Przydatna jest karta kredytowa w systemie VISA lub MASTERCARD. Można nią nie tylko płacić ale też podejmować gotówkę z automatu lub przy okienku w bankach. W USA można używać travellers' checks o wartości 20, 50 i 100 dolarów.